Afyon Lazer

20W Lazer Markalama

Lazer markalama makineleri, bir yüzeyde kalıcı bir iz bırakmak amaçlı işaretlemeler (markalamalar) yapmaya yarayan, kişiye kendi logosunu oluşturma imkânı veren, çalışma prensiplerine göre birbirinden ayrılan çeşitli türleri olan ve bu çeşitli işaretlemeler sırasında lazer ışını kullanarak çalışan makinelerdir. Lazer markalama makinelerinin fiber lazer markalama makinesi, dalgalı lazer markalama makinesi ve sürekli fiber lazer markalama makinası gibi türleri bulunmaktadır. Fiber lazer markalama makinelerinin de 20 Watt, 30 Watt ve 50 Watt’lık güçle çalışan türleri bulunmaktadır.

Fiber Lazer Nedir?

Fiber lazer markalama makineleri fiber optik kablosu bulunduran ve bu prensiple çalışan lazer makineleridir. Fiber lazer markalama makinelerinde bulunan fiber optik kablonun içeriğinde ise disprosiyum, tulyum, terterum, praseodim, neodim, tulyum, holmium veya erbiyum maddeleri tipik olarak bulunmaktadır. Bu lazer tipinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey mekanizmanın merkezinin elyaf malzemeden olduğudur. Diğer iki ana lazer türünden farklı olan fiber lazerler, günümüzde piyasanın en yararlı ve en yenilikçi kullanılan ürünüdür.

Fiber lazer markalama ürünleri de kendi aralarında masalı tip fiber lazer markalama makineleri, Co2 lazer markalama makineleri, 3D lazer markalama makineleri ve kabin tipi fiber lazer markalama makineleri olarak farklı çalışma prensiplerine göre birbirlerinden ayrılmaktadır.

20 Watt Fiber Lazerler

20 Watt’lık fiber lazer markalama makinesi de diğer lazer markalama makineleri ile aynı prensiple markalama yapmak için çalışan, 20 Watt’lık güç ile üretilmiş fiber lazer ışınını kullanarak, bilgisayar üzerinde yapılan tasarımları yüzeye aktarmaya, yüzeyde kalıcı işaretleme yoluyla markalama yapmaya yarayan bir tür lazer markalama makinesidir. Düşük enerji kullanımı ve yenilikçi özellikleri nedeniyle kullanımı sıkça tercih edilen makinelerden biridir.

20 Watt’lık Lazer Markalama Makinelerinin Teknik Özellikleri

 • 20 Watt lazer markalama makineleri 20 Watt’lık güç ile lazer ışını üreterek markalama yapmaktadır.
 • Makine ile üretilen lazerin dalga boyu 1064 nm’dir.
 • Markalama makinesinin markalama alanı 100×100 mm², 200×200 mm² ve 300×300 mm² olabilmektedir.
 • Makinenin markalama derinliği ≤1mm’dir.
 • Cihaz 7000 mm/s markalama hızı özelliğine sahiptir.
 • Minimum çizgi genişliği 0.015 mm’dir.
 • Minimum karakteri 0.2 mm’dir.
 • Makinenin tekrarlama hassasiyeti  ±0.003 mm olarak değişmektedir.
 • Cihazın ışık ömrü 100.000 ile 200.000 saat arası değişmektedir.
 • Cihaz tarafından üretilen lazerin ışın kalitesi m2<1.6’dir.
 • Makine tarafından üretilen lazer ışınının odak çapı <0.01 mm’dir.
 • Cihaz ile üretilen lazerin güç çıkışı %1 ile %100 arası değişmektedir. Bu oran manuel olarak ayarlanabilir.
 • Cihaz ile üretilen lazer ışınının frekans çıkışı 20 KHz – 80 KHz arası değişmektedir. Bu oran da ayarlanabilir.
 • Makinenin çalışabilmesi için minimum Windows XP ya da Windows 7 (32 Bit) işletim sistemine gereksinim duyulmaktadır.
 • Rezanator, Raycus’tur.
 • Galvo, Sino’dur.
 • Cihazın kontrol kartı JCZ iken yazılım EZCAD2’dir.
 • Cihaz içerdiği özellikler gereği hassas çalışabilmektedir.

Lazer Markalama Makineleri Çalışma Prensibi Nasıldır?

Lazer markalama makineleri, işaretleme (markalama) yapılacak yüzeyin alanında gerekli teknik ayarlamalar yapıldıktan ve işlenecek tasarım oluşturulduktan sonra tasarımı işlemek için markalamaya gönderilen ışınlar, galvo isimli başlıktaki aynaların hareketiyle çalışmaktadır. Işınlar, maddenin özelliklerini değiştirir ve madde yüzeyinde kalıcı değişikliklere yol açmaktadır. Maddenin sadece yüzeyinde değişiklik yapmakta olan cihaz derine inmemektedir.

Lazer markalama makineleri sarf malzeme gerektirmeden çalışması nedeniyle kolayca kullanılabilmektedir. İşlenmesi istenen logo, marka ya da resim, bilgisayar ortamında tasarlanmakta ve bu nedenle sanatsal tasarımlar oluşturulabilmektedir. Oluşturulan bu tasarımların markalanmasına yol açabilmektedir. Fiber lazer markalama makinelerinde enerji, fiber optik kablolar yardımıyla oluşturulur. Bu tür cihazlarda fiber optik kablo yardımıyla üretilen lazer ışını kullanılarak markalama yapılmaktadır.

Fiber Lazer Markalama Makineleri Neden Daha Çok Tercih Edilmektedir?

Fiber lazer markalama makineleri yenilikçi oluşu ve fiber optik kablo mekanizması nedeniyle sık tercih edilen bir markalama makinesidir. Fiber lazer ışınının yüksek güç özelliğine sahip olması ortaya çıkarılan işlemin kalitesinin artmasına neden olmaktadır. Yüksek yoğunluklu, yüksek güç çıkışına sahip olan makine, maksimum verimlilik imkânı ile kolay soğuma özelliğine de sahiptir.

Bilgisayar ortamında tasarlanan logo, marka ve resimlerin işlenmesine, tasarımların yüzeye direkt aktarılmasına olanak sağlamaktadır. Hassas kesim özelliği, yenilikçi oluşu ve verimliliği ile de sıkça tercih edilen lazer markalama makinelerinden biri olan fiber lazer kolay kullanım imkânı sağlamaktadır. 

Fiber Lazer Markalama Makineleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Fiber lazer markalama makineleri hem en yararlı lazer makinesi oluşu hem de günümüzde en yenilikçi makine olması nedeniyle kullanım alanları oldukça geniştir. Çeşitli ürünlerde ve çeşitli sektörlerde kullanılabilir. Bunlar arasında en sık paslanmaz çelik gelmektedir. Bunun yanında alüminyum ve anodize alüminyum gibi alüminyumlarda, sertleştirilmiş metaller, alaşımlı çelikler, altın gümüş gibi değerli metaller, kaplanmış metaller, titanyum alaşımları ve yüksek hızlı çelikler gibi her türlü kalınlıktaki metal-çelik alaşımlarını kesme ve şekillendirme işlemlerinde kullanılır. Pirinç, bakır ve karbür gibi malzemelerde de fiber lazer markalama makineleri sıkça tercih edilmektedir.

Ahşap, seramik gibi ürünlerin markalanmasında ve karbon, kağıt gibi ürünlerin kalıcı değişiklik işlemlerinde de tercih edilen fiber lazer markalama makinesidir. Fiber lazer markalama makineleri bu ürünlerin yanı sıra çeşitli sektörlerde de kullanılmaktadır. Bu sektörler arasında en geniş yer kaplayan otomotiv sektörüdür. Medikal sanayisi ve yapı sektörlerinde de markalama yapmak amacıyla fiber lazer markalama makineleri sıkça tercih edilen markalama makinelerden biridir.

Tüm bu endüstriyel kullanımların yanı sıra bilgisayar üzerinden yapılan tasarımları yüzeye aktardığından hediyelik eşya, süs eşyası ve kişiye özel tasarım eşyalar da lazer markalama makinesi kullanılarak yapılabilmektedir.

Afyon Lazer

Afyon Lazer, lazer kesim makineleri ve fiber lazer markalama sektöründe alanının en iyisi olduğundan sektörde sıkça tercih edilen firmalardan biridir.
Lazer teknolojisinin kullanım alanları ve lazer ekipmanları konusunda alanında araştırmalara devam eden ve kendini sürekli geliştiren bir kuruluş olması ile öne çıkmaktadır.

Afyon Lazer, lazer markalama makineleri ile müşterilerine 24 ay garanti imkânı sunmaktadır. Ürünlerinde ücretsiz kurulum ve eğitim desteği vermektedir. Firma, müşterilerine uzaktan 7/24 teknik servis imkanı sağlamaktadır. Tüm ürünlerde 10 yıl yedek parça tedariki garantisi verilmektedir. Müşteri isteğine bağlı olarak garanti süreleri uzatılabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra ödeme sırasında tüm kredi kartlarında 12 ay taksit imkânı sunulmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir